20΄Μάρα
28' Σολτάνι
73΄Στιούαρτ

--->>>

Μια καλή σε γενικές γραμμές εμφάνιση, δεν έφερε και πάλι τη νίκη για τον Ηρακλή, αυτή τη φορά όχι γιατί δεν σκοράρισε, αλλά από 2 λάθη που έγιναν στην καλή (κατά τα άλλα) αμυντική του γραμμή.

Παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες (Γιάκομπ, Σίσιτς, Κομπαγιάσι, Παπαστεριανός, Καρλίνιος), η ομάδα στάθηκε πολύ καλά στο 1ο ημίχρονο. Παρά το «ανέλπιστο» γκολ των γηπεδούχων στο 18΄, αντέδρασε άμεσα και μέσα σε 10 λεπτά, ανέτρεψε το σκορ σε 1-2 με 2 πανομοιότυπα γκολ των Μάρα, Σολτάνι, έπειτα από θαυμάσιες ασίστ του Γκαρσία…

Στην επανάληψη, ο Ηρακλής «πάγωσε» το ρυθμό, δίνοντας χώρο στην Ξάνθη και βγαίνοντας με επικίνδυνες αντεπιθέσεις μπροστά. Και παρόλο που δεν κινδύνεψε σοβαρά, πάλι σε μια ανύποπτη φάση, ήρθς το 2ο σε βάρος του γκολ, που σφράγισε το τελικό 2-2.

Με βάση τις ιδιαίτερες συνθήκες του ματς, ο Ηρακλής ήταν καλύτερος από προηγούμενες εμφανίσεις. Παρόλο πάντως που παραμένει αήττητος εκτός έδρας (μόνο ισοπαλίες), δεν μπορεί να μαζέψει πολλούς βαθμούς, που θα τον εξασφάλιζαν από νωρίς βαθμολογικά, ενώ τα «ντέρμπυ» που ακολουθούν, θα κρίνουν πολλά για τη συνέχεια.
Ο Γκαρσία ήταν ο κορυφαίος, με τους Χοσέμι, Κατσαμπή, Μάρα και Σολτάνι να τον ακολουθούν σε απόδοση.

ΞΑΝΘΗ (Παράσχος): Γκσπούρνινγκ, Φλίσκας, Στιούαρτ, Κωστούλας, Βάλλας, Αντεφέμι, Πόι, Μαρσελίνιο ( 59' Σουάνης), Στρμπα (68' Βασιλακάκης), Έλιγκτον, Μπούγκα (46' Kιντάνα).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ουζουνίδης): Ελευθερόπουλος, Αραμπατζής, Χοσέμι, Κατσαμπής, Κανακούδης, Ντάνι, Κυριαζής, Πίτου, Μάρα (84' Βέλλιος), Ζοτ (68' Ηλιάδης), Σολτάνι (91' Κατσικάς).