ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταθόπουλος (μέτριος)
Τα γκολ:
76΄Σολτάνι

--->>>

Με την εντυπωσιακή στήριξη 15.000 φιλάθλων του, ο Ηρακλής πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη επί του Άρη στο τοπικό ντέρμπυ, με 1-0

Η νίκη αυτή, μετά από μια σειρά μέτριων εμφανίσεων και συνεχόμενων ισοπαλιών, έφερε 3 βαθμούς (και άνοδο στην 5η θέση), ψυχολογική ανάταση (ενόψει της δύσκολης συνέχειας) και ενδείξεις για καλύτερο ποδόσφαιρο (με θέαμα και αποτελεσματικότητα).
Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπυ, άτεχνο, νευρικό και μοιρασμένο, με λίγες ευκαιρίες…

Ο Ηρακλής, στημένος όπως συνήθως από τον Μ. Ουζουνίδη, ήταν και πάλι άψογος αμυντικά, καλός στο κέντρο, αλλά και σχετικά απειλητικός (παρά το ντεφορμάρισμα του Γιάκομπ) μπροστά.
Είχε την πρωτοβουλία κυρίως στο πρώτο και στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα, πέτυχε το χρυσό γκολ με θαυμάσια ενέργεια του Σολτάνι στο 76΄και πήρε το ματς, χωρίς να κινδυνέψει ιδιαίτερα στη συνέχεια.

Με εξαίρεση τον Γιάκομπ, τους Κυριαζή και Αραμπατζή (που είχαν αδυναμίες στη δεξιά πλευρά), οι υπόλοιποι παίχτες στάθηκαν πολύ καλά, με κορυφαίους τους Ελευθερόπουλο, Κατσαμπή, Χοσέμι, Γκαρσία και Σολτάνι, ενώ καλή ήταν και η επανεμφάνιση του Σίσιτς, στο 2ο ημίχρονο…

ΗΡΑΚΛΗΣ:Ελευθερόπουλος, Κατσαμπής, Χοσέμι, Κυριαζής, Κανακούδης, Ντάνι, Γκαρσία, Αραμπατζής (54' Σίσιτς), Σολτάνι (92' Κατσικάς), Μάρα (86' Ηλιάδης), Γιάκομπ

ΑΡΗΣ: Σηφάκης, Οριόλ, Λαζαρίδης, Βανγκέλι, Μίσελ, Ναφτί, Τόχα, Κάλβο, Χαβίτο, Ρουίζ (71' Τσέζαρεκ), Πρίττας (82' Φαμπιάνο).