20΄Μάρα, 21΄Πίτου Γκαρσία
30΄Λουίς Γκαρσία, 45΄και
49΄Σισέ, 76΄Πετρόπουλος

--->>>

Μια ήττα από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, μπορεί να …συμβεί, σε κάθε ομάδα… Όχι όμως με τον τρόπο που έχασε ο Ηρακλής, σ’ ένα παιχνίδι που …κατάφερε να το μετατρέψει από νικηφόρο 0-2, σε βαριά τελικά ήττα, με 4-2 (!!!) προδομένος αυτή τη φορά, από το δυνατό του σημείο (την άμυνά του).

Ο Ηρακλής, με το ξεκίνημα ήταν άψογα οργανωμένος, με καλή κυκλοφορία και με επιθετικές βλέψεις. Σιγά- σιγά, κυριάρχησε, επέβαλλε το ρυθμό του κι έφτασε μέσα σ’ ένα δίλεπτο, να κάνει ένα εντυπωσιακό 0-2 (!!!), με πολύ ωραία γκολ των Μάρα και Γκαρσία
Γενικά, μέχρι το 30΄η ομάδα έκανε το καλύτερο φετινό της παιχνίδι, σε σχέση με τον αντίπαλο και την έδρα που έπαιζε.

Και μετά, όλα άλλαξαν… Ένα παιδαριώδες λάθος του Κυριαζή, έδωσε ένα γκολ-δώρο (1-2), αλλά και …θάρρος στον ΠΑΟ, που πέτυχε μάλιστα με τη λήξη του ημιχρόνου να ισοφαρίσει σε 2-2, με γκολ του «αφύλακτου» Σισέ…

Στην επανάληψη, η γρήγορη «ολική» ανατροπή (3-2 μόλις στο 49΄), έριξε την ομάδα από νωρίς, στο …καναβάτσο και παρόλο που αγωνίστηκε σχετικά καλά στη συνέχεια, δε μπόρεσε να αποφύγει και 4ο γκολ και τελικά την ήττα, ενώ στο 90΄αποβλήθηκε (σχεδόν αναίτια) και ο Σολτάνι.
Ήταν η μόνη φορά φέτος, που ο Ηρακλής κινήθηκε άψογα στο κέντρο, με τους Μάρα, Γκαρσία και Σολτάνι, να κάνουν κατά διαστήματα ότι ήθελαν στο γήπεδο. Το πρόβλημα ήταν πίσω, όπου το κέντρο άμυνας ηττήθηκε κατά κράτος από τον Σισέ, η δεξιά πλευρά (Κυριαζής, Αραμπατζής) που ήταν ο «αδύναμος» κρίκος (ειδικά ο πρώτος), αλλά και η συνεχιζόμενη ανυπαρξία και δυστοκία του Γιάκομπ μπροστά...

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ:Τζόρβας, Βύντρα, Μπουμσόνγκ, Σπυρόπουλος, Κατσουράνης, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Πλεσί, Μαρίνος (76' Καραγκούνης), Λουίς Γκαρσία, Χριστοδουλόπουλος (66' Σιμάο), Σισέ (63' Πετρόπουλος)

ΗΡΑΚΛΗΣ: Ελευθερόπουλος, Κατσαμπής (81' Κατσικάς), Χοσέμι, Κυριαζής (46' Σίσιτς), Κανακούδης, Γκαρσία, Ντάνι(71' Κομπαγιάσι), Αραμπατζής, Σολτάνι, Μάρα, Γιάκομπ