Τα γκολ:
28΄ Κουζέν (αυτογκόλ)

--->>>

13.000 φίλαθλοι, κοντά στην ομάδα...
Παρόλο που πραγματοποίησε μια μέτρια γενικά εμφάνιση ο Ηρακλής, με τη φανταστική υποστήριξη του κόσμου του, πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στη φετινή Σούπερ Λίγκα, με 1-0 επί της δυνατής Λάρισας και έφτασε στους 7 βαθμούς (μόνος στην 1η  θέση, κάτι που έχει να συμβεί από την 4η αγωνιστική της περιόδου 1983-84 !!!).

Καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα η φιλοξενούμενη ομάδα,  είχε τον έλεγχο του αγώνα, με την άμυνα ωστόσο του Ηρακλή να λειτουργεί άψογα και με τον Ελευθερόπουλο να δίνει ακόμα ένα προσωπικό ρεσιτάλ, κρατώντας το μηδέν για τον Ηρακλή.

Στο 29΄μάλιστα, μετά από θαυμάσια εκτέλεση φάουλ του Λίμα από δεξιά, ο Κουζέν  προσπάθησε να διώξει, αλλά τελικά «εκτέλεσε» τον Βιέρα από κοντά κι έγραψε το 1-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα...
Η φάση του Α΄ μέρους ωστόσο, έγινε στο 43, με τον Γιάκομπ να στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα για δεύτερη φορά, πετυχαίνοντας ένα θαυμάσιο γκολ που δεν μέτρησε όμως ποτέ,καθώς χρεώθηκε –αδικαιολόγητα- φάουλ πάνω στον Νταμπίζα.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε αισθητά με το παιχνίδι να γίνεται χειρότερο από όσο ήδη ήταν αλλά την Λάρισα να διατηρεί τον έλεγχό του.
Στα τελευταία λεπτά, στο 83΄ ο Ταυλαρίδης δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Πέντε λεπτά αργότερα, οι ισορροπίες αποκαταστάθηκαν με την αποβολή του Πίτου Γκαρσία, ο οποίος χαστούκισε τον Μπλάζεκ, σε μια διένεξη που ξεκίνησε έπειτα από χτύπημα εκτός φάσης του Κανόμπιο, στον Παπαστεργιανό.

Από τον Ηρακλή, που έδειξε πάλι τις φανερές αδυναμίες της ελλιπούς προετοιμασίας, κυρίως στην κυκλοφορία της μπάλας, λειτούργησε για μια ακόμη φορά σωστά η αμυντική γραμμή, με κορυφαίους τους Ελευθερόπουλο, Λίμα, ενώ στην επίθεση διακρίθηκε για τη μαχητικότητά του, ο Γιάκομπ.

Αποβολές: Ταυλαρίδης 83΄ (δύο κίτρινες), Γκαρσία 90΄+2΄(κόκκινη)

ΗΡΑΚΛΗΣ: Ελευθερόπουλος, Χοσέμι, Αραμπατζής, Λίμα, Κατσαμπής, Ντάνι, Παπαστεριανός, Κομπαγιάσι (74' Σζοτ), Σίσιτς (89' Καρλίνιος), Μάρα (59' Γκαρσία), Γιάκομπ

ΛΑΡΙΣΑ: Βιέρα, Βενετίδης, Νταμπίζας, Ταυλαρίδης, Γκέρεμι (69' Μακίνουα), Κουζέν, Μετίν (76' Σίμιτς), Ρομέου, Βελάσκο (84' Ταλ), Κανόμπιο, Μπλάζεκ.